Bloog Wirtualna Polska
Są 1 268 174 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Kochasz konie ??? Nie wyobrażasz sobie bez nich życia ??? Uwielbiasz sporty konne ??? Czytaj mojego bloga, a dowiesz się o nich jeszcze więcej !!!

Kategorie

Zdjęcia w galeriach.


Koń fiński

piątek, 02 marca 2012 20:27

Cechy typowe: Koń stosunkowo lekkiej budowy, mały, o maści najczęściej kasztanowej i bardzo dobrym ruchu w kłusie. Koń fiński jest uważany za najszybszego konia zimnokrwistego na świecie. W Fillandii używany do wyścigów kłusaków w lekkich dwukółkach, zwanych sulkami. Jest w nich szybki, ujmuje wyglądem i wysokim i energicznym ruchem. Planową hodowlę koni fińskich rozpoczęto w 1907. Początkowo chciano uzyskać ciężkiego konia roboczego, od pewnego czasu zaś ogólnoużytkowego, przydatnego także do jazdy wierzchem. Spokojne usposobienie i chęć do pracy czynią go przydatnym do nauki jazdy konnej dla początkujących. Te wytrzymałe, zdrowe i silne konie mają przyszłość w rekreacji.

Muskularny, krępy koń o cechach pokroju pośrednich między typem zimno- a gorącokrwistym. Ma masywną, niezgrabną głowę o żywym wyrazie. Szyję krótką, masywną. Krótki wydatny kłąb przechodzi w długi grzbiet. Kłoda głęboka, zwięzła. Zad mocny, dobrze umięśniony, ścięty. Ogon osadzony nisko. Kończyny solidne, z krótkimi pęcinami i małymi szczotkami pęcinowymi. Duże, zdrowe kopyta. Czasami występują niewielkie wady postawy np. szablastość kończyn (budowa charakterystyczna dla kłusaków). Koń fiński ma wspaniałe predyspozycje do kłusa, ale także dobre cechy wierzchowe. Najczęściej występuje umaszczenie kasztanowate z jasną grzywą i ogonem, rzadko gniade i kare. Grzywa i owłosienie ogona bujne. Wysokość : 155-160 cm.Podziel się
oceń
0
0
Tagi: rasy koni

komentarze (5) | dodaj komentarz

Uwaga !!!

piątek, 02 marca 2012 20:17

Jeśli jeszcze nie dołączyłeś do mojej grupy na nk (Konie i jeździectwo)

To posłuchaj !!! Zmieniłam avatar !!! Na to zdj.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (5) | dodaj komentarz

Gra o koniach

środa, 29 lutego 2012 13:11

ZAGRAJCIE W GRĘ O KONIACH:

www.horwse.pl 

i dodajcie mnie do znajomych.

Mój login : rosalie11missPodziel się
oceń
0
0

komentarze (6) | dodaj komentarz

Kłusak francuski

niedziela, 26 lutego 2012 17:15

Kłusak francuski, franc. Trotteur français Wyścigi kłusaków to we Francji bardzo popularny sport. Konie te ścigają się w zaprzęgach i pod siodłem. Popularność takich gonitw datuje się od początków XIX wieku, a pierwszy tor otwarto w Cherbourgu w 1836 roku. W owych czasach ulubionym typem kłusaka był Norman lub Anglonorman. Mówią, że pierwszą gonitwę kłusaków zorganizowano przede wszystkim po to, by wyselekcjonować najlepsze ogiery rozpłodowe. Widowisko okazało się jednak tak wciągające, że zyskało ogromną popularność i stało się atrakcją samą w sobie. Na początku piękny koń normański został skrzyżowany z angielskim roadsterem z Norfolk. Później, już w XIX wieku, wprowadzono do rasy krew angielską hackneya i rosyjskiego kłusaka Orłowa, tworząc kombinacje najlepszych kłusaków na świecie. Pod koniec wieku wprowadzono również krew amerykańskiego konia standardbred. Jej domieszka wywarła na rasę wyraźny i utrzymujący się wpływ. W 1902 roku założono księgę stadną francuskich kłusaków. Natomiast sama rasa francuskiego kłusaka została oficjalnie uznana dopiero w 1922 roku. Żeby koń został wpisany do księgi stadnej, musi przebiec kłusem kilometr w czasie nie dłuższym niż minuta i 42 sekundy. Od 1941 roku księga została zamknięta przed końmi, które pochodzą od rodziców nie wpisanych do rejestru. Jednakże w ostatnich latach dla utrzymania jakości rasy i poprawienia szybkości francuskich kłusaków, skorzystano znowu z ogierów standardbred. Dziś kłusaki francuskie uważa się za rasę równą innym najlepszym kłusakom, w tym także koniom standardberd.Charakter i pielęgnacja Kłusak francuski to koń doskonałej klasy, z wyglądu, temperamentu i charakteru przypominający dużego i silnego konia pełnej krwi angielskiej. Kłusaki zaprzęgowe są nieco mniejsze niż wierzchowe.Francuskie kłusaki dziś Używane są niemal wyłącznie do gonitw kłusaków w zaprzęgach lub pod siodłem. Te okazy, które nie są w stanie sprostać wymaganiom wyścigów, pozostają doskonałymi końmi wierzchowymi i zdają się mieć wrodzoną zdolność do skoków. Takie kłusaki pod siodło wykorzystywane są w stadninach jako ogiery rozpłodowe. Krew kłusaków francuskich płynie również w żyłach rasy selle francais.Charakterystyka ogólnaBudowa Sylwetka jest podobna do prawidłowo zbudowanego konia pełnej krwi angielskiej.Głowa Doskonała, podobna do głowy konia typu pełnej krwi angielskiej. Prosty profil, szerokie czoło, długie, szeroko rozstawione uszy, oczy o czujnym spojrzeniu, węszące nozdrzaMaść Kasztanowata, skarogniada lub gniada to najczęściej występujące maści, czasem dereszowate, z czarnymi, rzadziej szarymi plamkami.Wysokość Zwykle około 165cm.

 Kłusak francuski


Podziel się
oceń
0
0
Tagi: rasy koni

komentarze (12) | dodaj komentarz

Rozstrzygnięcie konkursu 2

niedziela, 26 lutego 2012 9:22

UWAGA KONIOLUBY !!!

W konkursie 2 poprawnej odp. udzielili :

-55paula

-ula89

Gratulacje dla zwycięzców !!! Poprawna odp. - niebieski


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (7) | dodaj komentarz

Mustang

niedziela, 26 lutego 2012 9:15

Mustang – rasa zdziczałych koni, wywodzących się od koni przywiezionych do Ameryki Północnej z Hiszpanii w XVI wieku przez hiszpańskich konkwistadorów. Część przywiezionych przez nich koni, w różnych okolicznościach dostała się na wolność i wtórnie zdziczała, tworząc na perri nową rasę.

Mustangi żyją w niewielkich stadach. W XVII wieku bardzo liczna rasa występująca w USA (około 5 mln osobników). Obecnie prawie wytępiony, nieliczne osobniki (około 10 000) znajdują się pod ochroną od 1971 r. Pomimo tego nadal padają ofiarą farmerów i hodowców bydła. Słowo mustang pochodzi od hiszpańskiego mesteno, co oznacza bez właściciela.

Mustang, który jest spokrewniony ze wszystkimi rasami koni, niewiele się od nich różni. Przeciętna wysokość w kłębie 142 cm, lepiej zbudowane, wytrzymalsze i mają silniejsze uzębienie niż konie domowe. Krzyżówki z innymi rasami koni spowodowały, że mustangi nie mają określonej maści. Średnia długość życia mustanga wynosi około 20 lat.

Tak jak cała rodzina koniowatych, tak i mustang odżywia się jedynie roślinami (trawa i liście). Mustangi żyjące na amerykańskich preriach przystosowały się do panujących tam warunków. Nauczyły się m.in. rozbijać lód w zamarzniętych przeręblach, a także wytrzymywać wiele dni bez pożywienia i wody. Mustangi w duży sposób przyczyniają się do rozsiewania roślin, ponieważ ich niestrawione nasiona wydalane są wraz z odchodami.

Mustangi, aby ochronić się przed swoimi naturalnymi wrogami m.in. wilkami, kojotami, pumami, tworzą niewielkie stada, składające się z dorosłego ogiera (6-letniego), różnej liczby dorosłych klaczy (liczba waha się od 2 do 18 osobników) oraz źrebiąt. Łącząc się w stada szybciej znajdują pożywienie. 3-letni ogier jest wydalany ze stada. Każde stado posiada własne terytorium, którego broni i na którym poszukuje pożywienia. Mustangi tolerują inne stada na skraju swojego terytorium, a z czasem w obronie przed wrogiem łącza się z nimi. Każde stado posiada klacz-przewodniczkę, która w razie niebezpieczeństwa prowadzi stado w bezpieczne miejsce, podczas gdy ogier pozostaje, aby stawić mu czoło. Często dochodzi do walk między młodymi ogierami, a przewodnikiem stada o klacze.

Mustangi w niewielkich ilościach występują w co najmniej 10 zachodnich stanach USA.

Okres godowy klaczy trwa od kwietnia do lipca. Ciąża trwa od 330 do 335 dni. Oznacza to, że źrebię rodzi się w okresie wiosennym lub letnim, co daje mu czas na dorośnięcie przed zima. Kiedy klacz ma się oźrebić, odłącza się od stada w poszukiwaniu odpowiedniego miejsca. Zazwyczaj klacz rodzi jedno źrebię, rzadziej dwa. Każde nowonarodzone źrebię, bez względu na maść, leżąc na ziemi jest dobrze zamaskowane. Tak jak inne koniowate, tak i źrebak mustanga, staje i porusza się o własnych siłach już kilka godzin po narodzinach. Razem z matką wraca do stada kilka dni po przyjściu na świat. Ogier nie toleruje innych ogierów w stadzie, dlatego kiedy źrebię osiąga 3 lata zostaje ze stada wyrzucony. 3-letni ogier jest jednak zbyt słaby, aby przyciągnąć inne klacze i utworzyć własne stado, dlatego trzyma się razem z innymi wyrzuconymi ogierami.


 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (7) | dodaj komentarz

Konkurs 2

piątek, 24 lutego 2012 19:32

Flots o jakim kolorze dostaje się za zajęcie czwartego miejsca ??? Odp. w komentarzu.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (11) | dodaj komentarz

Koń fryzyjski

piątek, 24 lutego 2012 17:15

Koń fryzyjski (tzw. fryz) – rasa koni gorącokrwistych pochodząca z historycznej krainy Fryzjii (w dzisiejszej Holandii). Charakterystyczną cechą tych koni jest ich wyłącznie kare uaszczenie, bujna grzywa, ogon i szczotki pęcinowe oraz wysokie i efektowne chody.


Współczesny fryz jest średniego kalibru. Preferowany wzrost trzyletniego konia to 160 cm wysokości w kłębie, a minimalny to 154 cm dla klaczy stadnej, dla klaczy ster jest to 156 cm, natomiast dla klaczy Kroon 158 cm i tyle samo dla licencjonowanego ogiera. Nie istnieje górna granica wzrostu, więc zdarzają się konie o wysokości 180 cm w kłębie. Podczas oceniania główną rolę odgrywa harmonia budowy, a także jakość chodów.


 • Głowa – odpowiednio długa; oko duże, błyszczące i inteligentne; uszy stosunkowo małe, z nachylonymi ku sobie końcami; profil lekko szczupaczy lub prosty; całość musi sprawiać wrażenie szlachetności;
 • Szyja – wyniosła, o lekko łabędzim profilu, odpowiednio długa i dobrze umięśniona, wysoko osadzona;
 • Kłoda – dobrze umięśniona, dość długa ale nie za długa, dopuszczalny nieco miękki grzbiet, kłoda musi być głęboko związana z piersią, łopatka jest lekko skośna, żebra nie mogą być beczkowate;
 • Kończyny przednie – proste, pęcina nachylona do podłoża pod kątem 45 stopni, rozstawione o szerokość kopyta;
 • Kończyny tylne – długie udo, staw skokowy o kącie 150 stopni, pęcin anachylona do podłoża pod kątem 55 stopni.

Chody

 • Stęp – sprężysty i silny;
 • łus – zamaszysty, z silnym odbiciem zadu, ma sprawiać wrażenie lekkości, musi być wyraźna faza zawieszenia z mocnym zgięciem w stawach;
 • Galop – rytmiczny, okrągły, z zadu.

We współczesnej selekcji duży nacisk kładzie się na poprawienie pracy zadu przy zachowaniu specyfiki ruchu.

Charakter
Wyróżnia je bardzo dobry charakter, chęć współpracy z człowiekiem, ufność i mała skłonność do narowów.

Maść
Jedyną dopuszczonąmaścią jest kara. Ogiery starające się o licencje hodowlaną muszą być w odcieniu kruczym, w wypadku kiedy ogier jest w odcieniu wronim nie zostanie dopuszczony do rozrodu. Jedyną odmianą akceptowaną jest mała gwiazdka na czole, przy czym wyłącznie u klaczy i wałachów.

 Koń fryzyjskiPodziel się
oceń
0
0

komentarze (6) | dodaj komentarz

Koń pełnej krwi angielskiej

piątek, 24 lutego 2012 10:38

Koń pełnej krwi angielskiej – jedna z podstawowych ras koni gorącokrwistych pochodząca z Anglii. Potocznie nazywany "folblutem" (z niem. voll - pełny, Blut - krew). Obecnie są to najszybsze konie na świecie, a rasa rozpowszechniła się na całym globie, wywierając wielki wpływ na niemalże wszystkie rasy obecnie hodowanych koni sportowych. Konie te hodowane są głównie w Anglii, Irlandii, USA, Japonii i Francji.
Często stosowane oznaczenie rasy: "xx". Napisy na tabliczkach imienia są czerwone.

Koń pełnej krwi angielskiej jest eleganckim koniem o najwyższej wartości hodowlanej, długich kończynach oraz sierści o delikatnym, krótkim włosie. Głowa jest pełna wyrazu, mała lub średnia, sucha i zwykle o prostym profilu. Jest to koń sportowy o lekkiej budowie ciała. Jego cechą charakterystyczną jest skośnie położona łopatka, która umożliwia większą szybkość w galopie. Pęciny są długie, suche i elastyczne. Wysokość w kłębie wynosi ok. 150-170cm. Występują wszystkie podstawowe rodzaje umaszczenia, najczęściej gniade i kasztanowate.
Ze względu na sposób selekcji w hodowli, nastawiony głównie na dzielność konia i szybkość w galopie i cwale, a nie na cechy fizyczne, u rasy tej występują częste wady postawy. Konie z częstymi kontuzjami kończyn przednich. Ich wyścigowytemperament jest bardzo widoczny na otwartych przestrzeniach.

 Koń pełnej krwi angielskiej
Podziel się
oceń
0
0

komentarze (4) | dodaj komentarz

Rozwiązanie konkursu 1

czwartek, 23 lutego 2012 12:21

UWAGA  KONIOLUBY  ! ! !

W konkursie 1  poprawnej odpowiedzi udzielili :

- bla ble

- bartekp164

GRATULACJE  DLA  ZWYCIĘZCÓW  ! ! !


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (5) | dodaj komentarz

Filmik

czwartek, 23 lutego 2012 10:08

OBEJRZYJCIE FILMIK O KOnIACH :

http://www.youtube.com/watch?v=bD_Y-Iv7sCc


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (5) | dodaj komentarz

Grupa na nk

czwartek, 23 lutego 2012 9:55

Jeśli macie nk dołączcie do mojej grupy : Konie i jeździectwo. Avatarem grupy jest to zdjęcie :Podziel się
oceń
0
0

komentarze (6) | dodaj komentarz

Kuce

czwartek, 23 lutego 2012 9:42

Kuce – niewielkie konie o wysokości w kłębie nie przekraczającej 148 cm (151 cm przy mierzeniu konia w podkowach). Kuce wykazują zwykle właściwości swych dziko żyjących przodków, m.in. żywotność. Użytkowane są jako konie wszechstronne; przy pracy odznaczają się wysoką wydajnością . W Europie i Ameryce Północnej kuce wykorzystuje się przede wszystkim dojazdy dla dzieci i młodzieży oraz hipoterapii. Poza tym, kuce pracują przy transporcie lekkich ładunków, w cyrku, w rekreacji jeździeckiej oraz rajdach konnych.

Rozgrywane są zawody jeździeckie w kategorii kuce (od zawodów regionalnych do Mistrzostw Europy). W skokach przez przeszkody Mistrzostwa Polski rozgrywane są na wysokości do 120 cm, a na Mistrzostwach Europy najwyższe przeszkody mierzą 145 cm. Organizowane są także konkursy w kategorii ujeżdżania i WKKW dla kuców.

Na zawodach wyróżnia się cztery podstawowe grupy kuców:

 • A – do 121 cm w podkowach (dosiadane przez dzieci do 11 lat włącznie)
 • B – do 131 cm w podkowach (dosiadane przez dzieci od 12 do 14 lat włącznie)
 • C – do 141 cm w podkowach (dosiadane przez dzieci od 12 do 16 lat włącznie)
 • D – do 149 cm w podkowach (dosiadane przez dzieci od 12 do 16 lat włącznie)

Dodatkowo wyróżniane są dwie grupy:

 • E – małe konie do 157 cm w podkowach (do 21 lat włącznie)
 • A2 – dla dzieci poniżej 12 lat dosiadających kuców z grupy B lub C

Grupa kuców obejmuje wiele ras koni, m.in.:

 • konik polski
 • koń huculski
 • kuc Dartmoor
 • kuc Exsmoor
 • kuc gotlandzki (gotland)
 • kuc islandski
 • kuc szetlandzki
 • kuc walijski
 • kuc Fell
 • kuc szkocki
 • kuc feliński

 Podziel się
oceń
0
0

komentarze (7) | dodaj komentarz

Koń czystej krwi arabskiej

środa, 22 lutego 2012 21:03

Koń czystej krwi arabskiej – jedna z podstawowych ras koni gorącokrwistych, uważana często za kwintesencję piękna konia. Konie arabskie pojawiły się na Półwyspie Arabskim co najmniej 2500 lat temu.

Konie arabskie są bardzo wytrzymałe, niewymagające w hodowli i szybkie w galopie. Na długich dystansach nie mają sobie równych. Są inteligentne, wrażliwe i przywiązane do człowieka. "Araby" to konie o żywym temperamencie, lecz zawsze posłuszne. Koni tej rasy używano w hodowli wielu innych ras. Jest to najstarsza na świecie rasa hodowanych obecnie koni.

Oznaczenie symboliczne rasy: "oo". W stajniach napisy na tabliczkach imienia są niebieskie.

Koń bardzo szlachetny i elegancki, o lekkiej budowie ciała. Jego sylwetkę można wpisać w kwadrat. Mała, sucha głowa o profilu szczupaczym (wklęsłym) lub prostym. Nogi są suche i doskonałej jakości, choć zdarzają się lekkie wady postawy, a łopatki nie zawsze są idealne. Zad jest krótki i poziomy, ogon wysoko osadzony i noszony z charakterystyczną odsadą. Kopyta są twarde i wytrzymałe. Wysokość tych koni wynosi 145 – 155 cm. Występują wszystkie maści podstawowe, z wyjątkiem srokatej. Najczęściej konie te są siwe, gniade i kasztanowate, bardzo rzadko kare. Szlachetności koniowi dodaje długa łabędzia szyja i piękna głowa z szeroko rozwartymi nozdrzami.

Chody tych koni są bardzo lekkie. Galop jest szybki i wytrzymały, kłus bardzo szlachetny, jak gdyby koń unosił się w powietrzu. Stęp bywa zbyt krótki.

TYPY :

Wyróżnia się kilka typów konia arabskiego, spośród których trzy najbardziej znane to:

 • Kuhailan – typ najsilniejszy, kiedyś używany jako koń bojowy lub użytkowy – gniady lub skarogniady, z mocną szyją, stosunkowo duża głową i często bez wklęsłego ("szczupaczego") profilu (który bywa uważany przez laików za cechę wyróżniającą konie arabskie).
 • Saklavi – to koń o wyglądzie najbliższym powszechnym wyobrażeniom konia arabskiego. Sylwetka szczupła, budowa lekka, głowa o charakterystycznej wklęsłości i dużych nozdrzach. Maść często siwa, choć zdarzają się inne. Dawniej używany do pokazów, spacerów i jako koń dla dam. Wbrew pozorom jest to koń o wielkiej dzielności i wytrzymałości (jak wszystkie konie arabskie). Jest jednak drobniejszy od kuhailana, niższy i słabszy. Saklavi bywa najczęściej modelem do zdjęć koni arabskich.
 • Munighi – koń o skośnej łopatce, długich kończynach, dłuższej i węższej głowie o prostym profilu. Maść zwykle kasztanowata. Typ bardzo wytrzymały, szybki na krótkich dystansach (pozostałe konie arabskie najbardziej cenione są na dystansach długich i bardzo długich).

Istnieje też kilka innych typów, znanych lepiej w Arabii, np.: HadbanHamdan i O'Bajan.

 

 


 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (8) | dodaj komentarz

Konkurs 1

środa, 22 lutego 2012 19:56

KONKURS  1

Jakie  sporty  zaliczają  się   do  sportów  konnych ???

Odp.  w  komentarzu  !!


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (14) | dodaj komentarz

Konkursy

środa, 22 lutego 2012 19:51

UWAGA  KONIOLUBY !!

Będę  organizować  konkursy  na  temat . . .  oczywiście koni .  Odp.  na  konkurs  piszcie  w  komentarzu  do  wpisu-konkursu. Życzę  wam  powodzenia !! Zwycięzców  ogłoszę  we  wpisie.     ;-);-);-)


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (4) | dodaj komentarz

My - konioluby

środa, 22 lutego 2012 19:40

Kochasz  konie ???  Nie  wyobrażasz  sobie  bez  nich  życia ??? Uwielbiasz  sporty  konne ??? Czytaj  mojego  bloga,  a  dowiesz  się  o  nich  jeszcze  więcej !! Niedługo  na  blogu  pojawią  się  opisy  i  charakterystyka  poszczególnych  ras  koni. Zapraszam !!Podziel się
oceń
0
0

komentarze (6) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


wtorek, 26 września 2017

Licznik odwiedzin:  3 442  

Kalendarz

« wrzesień »
pn wt śr cz pt sb nd
    010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Archiwum

O moim bloogu

Kochasz konie ??? Nie wyobrażasz sobie bez nich życia ??? Uwielbiasz sporty konne ??? Czytaj mojego bloga, a dowiesz się o nich jeszcze więcej !!!

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 3442

Lubię to

Wizytówka


ania11p11

Więcej w serwisach WP

Favore.pl

Pytamy.pl